مقالات

پذیرش احساس خشم توسط مادر و تاثیر آن در رابطه با کودک

پذیرش احساس خشم توسط مادر و تاثیر آن در رابطه با کودک

نکته مهم این است که در شدت احساسات مختلف در هر مادر نوساناتی وجود دارد . یعنی احساسات او ثابت نیستند بلکه همواره پویا و در حال تغییرند . اما وجود احساسات به خودی خود مشکل ساز نیست .

آنچه مشکل ایجاد می کند مدیریت عواطف است ، به خصوص به این علت که خشم نسبت به فرزند موجب اضطراب در مادر می شود .

اگر مدیریت به طور صحیح صورت گیرد همین احساسات متضاد می توانند منشا خلاقیت در رابطه مادر و فرزند باشند .
درد ناشی از وجود خشم می تواند مادر را وادار به تلاش در جهت شناخت فرزند نماید .

به عبارت دیگر این احساسات باعث می شوند مادر مادر به فرزند خود فکر کند ، فکر کردن به فرزند مهم ترین جلوه ی مادر بودن است . اجازه دهید یک مادر فرضی را در نظر بگیریم که نسبت به فرزند خود فقط یک احساس دارد ، مثلا فقط عاشق اوست یا فقط از او متنفر است . هیچ یک از این شرایط باعث نمی شود که او در رابطه ی خود با فرزندش دچار چالش شود یا بر روی آن تمرکز کند دردسر وجود همزمان عشق و نفرت است که مادر را نسبت به فهم آنچه میان او و فرزندش می گذرد برمی انگیزاند . مادران در مراقبت از فرزند رضایتی بی حد و در نتیجه ارضای روانی کسب می کنند .

اما همان کودکی که چنین رضایتی تولید می کند روزی فریاد خواهد زد ؛ « ازت متنفرم » یا در مقابل حرف و خواسته ی مادر ایستادگی و لجبازی نشان خواهد داد . مادر بودن تجربه ای مملو از رضایت و در عین حال سرشار از سرخوردگی است . این سرخوردگی موجب خشم و نفرت می شود اما باعث رشد رابطه مادر و فرزند هم می گردد.

برگرفته از کتاب مادر خوب مادر بد
دکتر نهاله مشتاق

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا